KAKO NARAVA OBLIKUJE NAŠ CIDER

23. 10. 2024
Vsaka steklenica ciderja predstavlja unikatno zgodbo jablane. Kraft cider, podobno kot vino iz grozdja, je sezonska pijača, ki nosi pečat letine vsakega leta.

Proizvajalci ciderja ustvarjamo edinstvene letnike, ki odražajo vremenske razmere tistega leta. Vsaka sezona prinaša drugačne izzive in priložnosti, saj vreme močno vpliva na kakovost in okus jabolk, od katerih je odvisen tudi končni izdelek.

Osnovna surovina za cider je jabolčno vino (fermentiran jabolčni sok), ki ga ustvarjamo vsako jesen. Jabolka obiramo, jih zmeljemo in stisnemo v jabolčni sok, ki ga pripravimo na proces fermentiranja. Fermentacija poteka približno tri tedne, jabolčno vino nato zori v sodu najmanj šest mesecev. Vsako leto ustvarimo jabolčno vino s svojim letnikom in noben ni enak prejšnjemu. Letniki se med seboj razlikujejo po okusu, alkoholni stopnji, kislinah, aromah in barvah.

Vpliv lokacije Malner sadovnjakov
Naši sadovnjaki se nahajajo na stičišču Mediterana in Brkinskih gričev, kjer mrzle noči in vroči dnevi jabolkom dajejo edinstvene pogoje za doseganje visoke vsebnosti aromatike, sladkorja in polnega okusa.

Lokacija je izjemno sončna z rodovitno zemljo, ki stoji kot oaza sredi kraškega terena, na nadmorski višini 450 m, nad dolino reke Glinščice in kraškim robom, s čudovitim razgledom na Trst in Tržaški zaliv.

Zemlja je precej ilovnata, kar tudi daje ciderju karakter. Karakter pa mu brusijo tudi vetrovi, še najbolj domača burja. Skozi zgodovino je bila zemlja sadovnjakov vedno obdelana, nekoč so tu rastle breskve, hruške in trte. Danes lahko na tem območju še vedno opazimo stare terase trt, ki so zaraščene v gozdu.

Vpliv vremenskih pogojev
Jabolka so skozi vse leto izpostavljena različnim vremenskim izzivom, kar neposredno vpliva na njihov razvoj in posledično na okus.
  • Daljše deževno obdobje lahko povzroči pokanje jabolk ali prekomerno vpijanje vode, kar vodi do nižje vsebnosti sladkorja in spremembe okusa, česar si proizvajalci ciderja ne želimo.
  • Daljše obdobje izredno visokih temperatur lahko zaustavi razvoj jabolk v določenem obdobju, kar lahko vpliva na drugačno dinamiko zorenja jabolk in posledično okus. Premočno sonce lahko povzroči tudi sončni ožig.
  • Premajhna razlika v temperaturi med dnevom in nočjo vodi v počasnejše zorenje jabolk, nižje vsebnosti sladkorja in ne dovolj poln okus jabolk.
  • Toča fizično poškoduje jabolka, kar lahko vodi v hitro gnitje. Poškoduje lahko tudi cvetove, če pride do nje v času cvetenja, kar pomeni izgubo dela pridelka.
  • Pozeba uniči cvetove in mlade plodove, kar drastično zmanjša pridelek.
  • Suša zmanjša aromatičnost in sočnost jabolk. Jablana lahko del pridelka celo odvrže, da se zaščiti.

Letnik 2024
Jabolka so na srečo ušla spomladanski pozebi, kar je omogočilo njihov normalen razvoj. Začetek poletja je prinesel dovolj dežja, da je bilo v zemlji dovolj vodnih zalog, a dolg avgustovski vročinski val je terjal svoj davek. Jabolka dobro prenašajo temperaturo do 30 °C, ki velja za prelomno mejo, vendar so letošnje višje temperature povzročile sončne ožige. Na določenih jabolkih so se pojavili temni madeži. Kljub temu so sončni dnevi poskrbeli za višjo vsebnost sladkorja, kar bo dalo jabolčnemu vinu bogatejši karakter od povprečja.

Jabolčno vino 2024 je že prestalo proces primarne fermentacije in bo v sodu zorelo še nekaj mesecev. Nato ga bomo uporabljali kot osnovo za sekundarno fermentacijo pri naših stalnih ciderjih, kot so Auster in Bora, ter pri drugih izdelkih, ki naj zaenkrat ostanejo še skrivnost.

Vsaka steklenica ciderja je neposreden odraz narave, ki nas nenehno vodi in usmerja. Prav to je tisto, kar naš cider naredi tako poseben in edinstven. V njem se zrcali neponovljivost trenutka našega dela in predanosti, ki ga ujamemo v tvoj kozarec ciderja.

 

 

 

Prebrskaj ostale bloge